آمار

شما اینجا هستید

سخنرانی دکتر مهدی مولایی آرانی در گردهمایی فعالان مشارکت اجتماعی وزارت کشور

سخنرانی دکتر مهدی مولایی آرانی عضو هیئت امنا کانون فرهنگی هنری مسجد امام زمان (عج) عباس آباد شهرستان آران و بیدگل در گردهمایی فعالان مشارکت اجتماعی وزارت کشور به نمایندگی از کانون های فرهنگی هنری مساجد کل کشور با حضور دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در سالن همایش وزارت کشور

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت، دکتر مهدی مولایی آرانی عضو هیئت امنا کانون فرهنگی هنری مسجد امام زمان (عج) عباس آباد شهرستان آران وبیدگل به نمایندگی از کانون های فرهنگی هنری مساجد در نشست بزرگ فعالان مشارکت اجتماعی کشور با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور در سالن همایش وزارت کشور حضور یافته و به ایراد سخنانی پرداختند. متن سخنان ایشان بدین شرح است:
 

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمه‌الله
مهدی مولائی آرانی هستم دانش‌آموخته دکتری سیاستگذاری فرهنگی و عضو کانون فرهنگی هنری مسجد امام زمان(عج) از استان اصفهان شهرستان آران و بیدگل؛ به نمایندگی از شبکه وسیع، فراگیر و مردمی 22,960 کانون فرهنگی هنری مساجد با بیش از یک و نیم میلیون نفر عضو شهری و روستایی که به عنوان یک پدیده ممتاز و مولود مبارک انقلاب اسلامی برای احیای نقش واقعی فرهنگی تبلیغی مساجد در جهت مقابله با تهاجم فرهنگی در سال 1371 از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز به کار کرد.
در آغاز سخن بر خود فرض می‌دانم از رئیس و اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی که بعد از 26 سال و در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، اساسنامه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را تصویب و ابلاغ کردند و به این خانواده بزرگ هویت رسمی بخشیدند تقدیر و تشکر کنم.
و اما صحبت من در این 5 دقیقه، ارائه 5 مسئله و 5 راهکار در حول موضوع مهم «آسیب‌ها و مسائل اجتماعی و ظرفیت کانون‌های مساجد برای کمک به حاکمیت و دولت در این عرصه» خواهد بود.
سوال این است که: علت اصلی افزایش و رشد آسیب‌های اجتماعی در جامعه چیست؟
از نظر بنده 5 مسئله و علت اصلی وقوع این مشکل عبارتند از:
1) ضعف مردم‌محوری: رفتار و برخورد دستگاه‌های اجرایی در عرصه‌های فرهنگی اجتماعی در سالیان متمادی به گونه‌ای بوده است که مردم احساس کردند برای حل این مسائل نیازی به ورود آنها نیست به طوری که برخی از دستگاه‌های مسئول به جای ایفای وظیفه تولی‌گری و نقش ستادی خود، به تصدی گری و مداخله در امور صف و اجرایی روی آورده‌اند.
2) از بین رفتن پیوند میان حل مسائل و مشکلات مردم با هویت دینی و اعتقادی: در پیشینه تاریخی و خصوصا هویت دینی و باورهای اعتقادی ما، حل مشکلات مردم و خدمت به همنوع یک تکلیف دینی و انسانی و از بالاترین عبادات است. متاسفانه این نقطه قوت هویتی، در باورهای مذهبی و فرهنگی ما کمرنگ شده است.
3) کمرنگ بودن دغدغه‌ اصحاب فرهنگ و هنر نسبت به کاهش آسیب‌های اجتماعی: در نگاه ما فرهنگ و هنر زمانی متعالی و ارزشمند است که موجب رشد و تعالی مردم و‌ کاهش درد و رنج آنان شود. نخبگان و عالمان دانشگاهی وحوزوی و اصحاب فرهنگ و هنر غالبا به جای دغدغه‌مندی نسبت به حل آسیب‌های اجتماعی، به حرفه‌ای‌گری خاص خود روی آورده‌اند.
4) اولویت درمان به پیشگیری در نظام مدیریتی کشور: متاسفانه همواره منتظر شده‌ایم تا مسئله اجتماعی حادث شود بعد به فکر درمان افتاده‌ایم.
5) فقدان نگرش فرهنگی در نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی کشور: سهم فرهنگ در بودجه کشور بسیار ناچیز است و همین سهم ناچیز هم به صورتی نامناسب توزیع می‌‎شود.

و اما 5 راهکار هم محضر شما و عزیزان حاضر در سالن تقدیم می‌کنم:
1) توجه به سرمایه‌های اجتماعی محله‌محور و شبکه‌سازی محلی
تشکل‌ها و نخبگان محلی ظرفیت عظیمی هستند که می‌توانند پیشران مقابله با آسیب‌های اجتماعی باشند. وجود بیش از 22000 کانون فرهنگی هنری در سراسر کشور از شهرک غرب تهران تا گیلانغرب، یکی از این ظرفیت‌های واقعا بی‌نظیر است که می‌تواند در شناسایی مسائل، تصمیم‌گیری برای اقدام مناسب و جلب مشارکت‌های مردمی به کار گرفته شود و نباید از آن غفلت نمود.
نکته دیگر اینکه اگر چه بسیاری از نهادهای فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی، به صورت مستقیم با آسیب‌دیدگان درگیر هستند اما کانون مساجد یک گام جلوتر است و مبنای فعالیت خود را کار اعتقادی و فرهنگی با مخاطب نوجوان و جوان قرار داده است و به همین دلیل، ظرفیت ویژه‌ای برای پیشگیری از وقوع آسیب‌ها دارد.
2) ایجاد زیست بوم مجازی بچه‌های مسجد و فعالان فرهنگی اجتماعی 
این زیست بوم چهار کارکرد اساسی خواهد داشت:
1. به اشتراک گذاری تجارب فعالان فرهنگی اجتماعی با یکدیگر و ایجاد منبعی عظیم برای تولید دانش‌های بومی
2. ارتقای توان شناسایی نیازها و مسائل و مشکلات فرهنگی اجتماعی هر منطقه به صورت روزآمد و مطمئن 
3. کمک به سیاستگذاران و مدیران فرهنگی اجتماعی کشور برای تصمیم‌گیری صحیح 
4. توان ارزیابی سریع و صحیح از اقدامات انجام شده در هر منطقه 
3) ایده گفتگوهای دینی، فرهنگی و اجتماعی در مساجد
ما به عنوان کانون‌های مساجد می‌توانیم با همراهی و کمک تمامی نهادها و موسسات فعال محلی و استفاده از ظرفیت نخبگانی، پرچمدار گفتگوهای دینی، فرهنگی و اجتماعی در سطح هر محله وکانونی برای همفکری و تعامل با یکدیگر برای حل مسائل باشیم.
4) خلاقیت و کارآفرینی در عرصه فرهنگ و هنر  
کانون های فرهنگی هنری مساجد با دراختیار داشتن نیروی انسانی خلاق و پویا (34605 نفر دارای تحصیلات تکمیلی) به شرط همراهی و همکاری سایر نهادها و بسترسازی دولت می‌توانند با کارآفرینی در حوزه صنایع خلاق فرهنگی هنری و اجتماعی باعث ایجاد روحیه نشاط و امید شوند و بستری را برای زندگی بهتر فراهم نمایند.
5) حمایت ویژه از 1000 کانون فرهنگی هنری فعال در حوزه‌های اجتماعی
مسئولین محترم؛ شرایط کشور را درک می‌کنیم و می‌دانیم که با مشکلات بودجه‌ای مواجه هستیم، اما برای غلبه بر همین گونه مشکلات اجتماعی، به نمایندگی از شبکه وسیع و مردمی کانون‌های مساجد، پیشنهاد می‌کن با به میدان آوردن 1000 کانون فرهنگی هنری فعال در گستره مناطق آسیب‌‌پذیر از نقاط شهری تا مناطق مرزی؛ به صورت ویژه در این عرصه فعالیت می‌کنیم تا دغدغه‌ای از حاکمیت را مرتفع نماییم. متقابلا استدعا داریم از محل اعتبارات مربوط حوزه آسیب‌های اجتماعی، دستور فرمایید از این 1000 کانون، حمایت‌های لازم انجام شود. 
اطمینان خاطر می‌دهم این حمایت شما نتایج و دستاوردهای پرثمر و امیدبخشی برای مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت.
والسلام علیکم

 
برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا را کلیک کنید.
 
 
انتهای پیام/14-12
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید