آمار

شما اینجا هستید

آیین خطبه خوانی و شمع گردانی خدام افتخاری حرم هلال بن علی (ع)

آیین سنتی شمع گردانی و خطبه خوانی خدام افتخاری در حرم حضرت محمد هلال بن علی (ع) شهرستان آران و بیدگل با رعایت پروتکل های بهداشتی، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت؛ همزمان با رحلت حضرت محمد هلال بن علی (ع)؛ آیین خطبه خوانی و شمع گردانی خدام افتخاری حرم هلال بن علی (ع) برگزار شد.

درآخرین پنج شنبه ی ماه مبارک رمضان و مصادف با سالروز رحلت حضرت محمد هلال بن علی(ع) حرم اولین سفیر اهل بیت (ع) و اولین مهاجر علوی در ایران خدام افتخاری آستان مقدس ، آیین حزن انگیز خطبه خوانی و شمع گردانی را در صحن مطهر این امام زاده ی عظیم الشان برگزار کردند.

در این مراسم معنوی،که امسال متفاوت تر از سالهای قبل و همراه با ماسک و ضدعفونی نمودن وسایل این مراسم برگزار شد، با قرائت قرآن جناب آقای رضا نجفی آغاز شد و با سخنرانی جناب حجت الاسلام سلیمانی امام جمعه آران و بیدگل، و بیان کرامات این امام زاده ی واجب التعظیم برای عاشقان و دلدادگان ادامه یافت. جناب آقای عرفانیان در سوگ حضرت محمد هلال بن علی(ع) مدیحه سرایی کرد و ذاکر اهل بیت "حاج احسان غلامپور" در مدح چهارده معصوم و حضرت محمد هلال بن علی(ع) به خطبه خوانی پرداخت.

 سپس خادمین افتخاری این حرم، با لاله های شمع روشن به نشانه ی عزا و زمزمه ی مولا هلال بن علی(ع)، به طرف ضریح مطهر حرکت کرده و با مرثیه سرایی و روضه خوانی در رثای حضرت محمد هلال بن علی (ع)، ارادت خالصانه ی خود به حضرت را نشان دادند و حدیث عشق را معنا نمودند.

 شمع های روشن از دل عاشقانی سخن می گفت که با تمام وجود در خدمت آستان مقدسش هستند و از حضرت می خواهند همان گونه که با روشنی به پابوسش آمده اند دل هایشان نیز روشن گردد ونور درون شان افزون شود.

گفتنی است آيين حزن انگيزخطبه خوانی و شمع گردانی، يكی از آيين هايی است كه همه ساله در شب رحلت حضرت محمد هلال بن علی (ع) در حرم مطهر فرزند اميرمؤمنان علی بن ابیطالب (ع) برگزار می شود.

 حضرت محمدهلال بن علی(ع) فرزند بلافصل حضرت علی بن ابیطالب (ع) است که از جانب مادر نیز با دو واسطه به پیامبر اکرم(ص) می رسد.

 در كتاب رساله ی هلاليه آمده است: حضرت محمد هلال بن علی بن ابيطالب(ع) در آخرين شب جمعه ی ماه مبارك رمضان، پنج تن آل عبا و برادر خود عون را در خواب می بينند و مژدگانی بازگشت به آغوش طهارت را از جد بزرگوارشان، پيامبر گرامی اسلام(ص) دريافت می كنند.

 غروب روز بعد، اين ستاره ی پرفروغ خاندان عصمت و طهارت، پس از اقامه نماز مغرب و عشا، در آخرين سجده ی خود به پيشگاه حق، ندای ارجعی را لبيك گفته و پس از سه سال اقامت در اين ديار، رهسپار ديار دوست می گردند.

 به وصيت خود آن حضرت، عبادتگاهشان به عنوان محل دفن آن حضرت مهيا گشته و از آن پس تا كنون زيارتگاه عاشقان و دلسوختگانی شده است كه حضور نخستین مهاجر علوی به كشورمان را ارج می نهند.

 مرقد مطهر این امامزاده لازم التعظیم در شهرستان آران و بيدگل، شمالی ترين نقطه ی استان اصفهان واقع شده است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر اینجا را کلیک کنید

انتهای پیام/14

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید