آمار

شما اینجا هستید

تمدن سازی اسلامی

یادداشت ویژه 22 بهمن: آیا انقلاب اسلامی ایران می تواند پدیده ای فرهنگی برای احیای تمدن اسلامی باشد؟

تمدن نوین اسلامی

آیا انقلاب اسلامی ایران می تواند پدیده ای فرهنگی برای احیای تمدن اسلامی باشد؟
مقدمه: برای شکل گیری تمدن احتیاج به مولفه های فراوانی است ولی از همه ی آنها مهم تر و بنیادی تر تولید علم و پرورش آن است...آیا به نظر شما تا قبل از شکل گیری انقلاب اسلامی چنین دغدغه ای در ایران قبل از انقلاب وجود داشته است؟! مناسب است از کتاب جریان ها و سازمان های مذهبی سیاسی ایران57-1320، ص28-22 آقای رسول جعفریان ، آگاهی هایی بدست آوریم. ایشان با نقل قول از آقای خاتم یزدی درباره مدارس علمیه شهریزد می نویسد: مدارس علوم دینی یزد که اتفاقا زیاد هم بودند به عنوان اصطبل اسب های شهرداری استفاده می شد. بعضی از مدارس را بازاری ها انبار کالاهایشان کرده بودند، و بعضی نیز پاتوق دارویش گشته بود...  وضعیت اکثر مدارس علمیه در دوره رضاخان که می توانستند نمادهایی برای تحول و پرورش علوم اسلامی در دوره خود بوده باشند چنین بوده است... اینکه می بینید رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای می فرمایند دشمن به دنبال این است که ایران را از جهت علمی عقب نگه دارد دقیقا در ادامه همان فرایند نقشه استعماری غرب و آمریکا در جهت عقب ماندگی و تسلط آنها بر ایران است و این مشکل حل نخواهد شد مگر با تولید علوم با تکیه بر داخل و بوم خود ایران اسلامی...
تا وقتی که ارزش چند میلی لیتر اسناس و یا قطران تولیدی اروپا از همین نفت خام ما چندین برابر برتر و بالاتر از هزاران بشکه نفت خام ما باشد بدانیم در مسیر تولید علم و تمدن اسلامی گامی برنداشته ایم تا وقتی که  در تولید تجهیزات و عدوات ماشین های صنعتی و غیر صنعتی وارد کننده باشیم و تا .....شما هم آیا می توانید بفرمایید تا کی و چه وقت است که به شما می توان گفت کشور پیشرفته و توسعه یافته...مفهوم شما از توسعه یافتگی چیست؟
متن:عقب نگه داشتن ایران از جهت علمی برای غرب و آمریکایی ها نتایج بسیار مطلوب و دلنگیزی بهمراه داشت آنها به این واسطه می توانستند تسلط بر روی مخازن نفت ایران داشته باشند چرا که شرکت های آنها بودند که با توجه به صنعت برتر نفتی خود عملیات تولید و استخراج را در دست داشتند چنانچه در کتاب شیر و عقاب آقای جمیز.ا.بیل، ص174 آمده: در فاصله سال های 1952 (1331ش.) تا 1956 (1335ش.) به گونه ای بی سابقه بر تعداد مشاوران فنی آمریکا در ایران افزوده شد. بر اساس لیستی که توسط وزارت خارجه امریکا به چاپ رسیده است، در ژانویه 1952حدود ده نفر مشاور فنی وابسته به سفارت امریکا در ایران مشغول به کار بوده اند...در اکتبر1953 (مهر1332ش.) تعداد این مشاوران به 133نفر رسیده است، و در لیست سیا که در آن نام تمام مشاوران فنی مامور در ایران ثبت شده، تعداد آنها در ژانویه 1956، 207نفر ذکر شده است...مرحله بعد 307...

اگرچه نفت می تواند یکی از عوامل قدرت پیشرفت و عزت واستقلال دولت ها باشد ولی جهان غرب، به ویژه آمریکا با سوءاستفاده از ضعف دولت ها، ایجاد اختلاف میان آنها و وابسته کردن اقتصاد آنها به نظام سرمایه داری ، مانع از بهره گیری از این فرصت به نفع تمدن و ملت های منطقه شده است. از سال های دهه ی20 آنچه بیش از هرچیز در تعیین استراتژی امنیت ملی، سیاست خارجی و داخلی ایران مورد توجه قرار گرفت، وابستگی کشور به درآمد نفت و در نتیجه ضربه پذیری اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آن بود از این رو پایه گذاری اقتصادی بدون نفت از بحث های رایج در سال های 1329تا1332 و در جریان جنبش ملی شدن صنعت نفت بود.
اما در 22بهمن 1357 (11فوریه1979) ایرانیان مسلمان بدون حمایت شرق و غرب، انقلاب و حرکتی تمدن افرین را ترتیب دادند و دست استعمار را از نفت منطقه کوتاه کردند.پیشرفت و توسعه در یک کشور زمانی حاصل می شود که مردم به این باور برسند که بیگانگان برتری ذاتی بر آنان ندارند و اینکه آنها می توانند با ایجاد تحول عمیق اندیشه ای و اعتقادی و بازگشت به تمدن و  فرهنگ غنی اسلام و ایران به آرمان های توسعه یافتگی دست یابند.
پیوند دین و سیاست و ارائه الگویی نوین برای مردم سالاری دینی، رشد سیاسی و آگاهی های عمومی مردم، شکست ابهت قدرت های سلطه گر غرب و شرق، عدم سلطه پذیری و نفی هرگونه سلطه جویی ، ترسیم چهره ای الگو محورانه صلح طلبانه از اسلام و ایران برای تمام مسلمانان و ملت های مظلوم منطقه، احیای فرهنگ و تمدن نوین اسلامی با زدودن زنگارها و اوهام از جهره دین و احیای تعالیم اسلام، احساس خود باوری و اعتماد و اتکا به خود در جامعه اسلامی ایران، توسعه بومی صنایع نفت، پتروشیمی ، ذوب آهن، فولاد، برق، ساخت سدهای بزرگ، گسترش و نوسازی راه های کشور، علوم هسته ای، علوم آزمایشگاهی و دارویی ، فن اوری های نانو، پیشرفت های سایبری موشکی و نظامی...از دستاوردهای تمدن آفرین انقلاب اسلامی ایران به شمار می آید.
نتیجه: دستاوردهای انقلاب اسلامی، بیش از آنکه جنبه ی فیزیکی و مادی داشته باشد ساختارهای فکری و فرهنگی را هدف قرار داده است که البته برای تمدن سازی احتیاج به چنین ساختاری قبل از شکل گیری تمدن نوین اسلامی لازم به نظر می رسد به گونه ای که امروز اسلام سیاسی به یکی از مقولات بین المللی قرن 21تبدیل شده:در حالی که پیش از آن تصور می شد پرونده ی نفوذ و حضور دین در صحنه های اجتماعی و سیاسی بسته شده است. به نظر شما چرا الان آمریکا دقیقا دست روی همین قضیه و مسئله نفوذ ایران در منطقه گذاشته و به هر شکلی  و هر راهی به دنبال آن است.
واکنش ها، مقاومت ها و دشمنی ها با انقلاب اسلامی، بسیار گسترده و پیچیده است، از این رو چالش های فراروی نظام جمهوری اسلامی و حرکت جهانی اسلام سیاسی، یکی از بحث های مهم مراکز تحقیقاتی و مطالعات استراتژیک است. استکبار جهانی با وجود تلاش های بسیار و هزینه های هنگفت نتواسته است این روند را متوقف سازد و پیش بینی می شود که تحولات گسترده تری در آینده ایجاد خواهد شد همانطور که نمونه ای از آنرا بعد شهادت حاج قاسم سلیمانی مشاهده نمودیم.
وحید متشکرآرانی

انتهای پیام/14

+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید