آمار

شما اینجا هستید

نشست خبری نمایش آیینی حبیب حرم

پایداری و استمرار در مسیر حق، علت انتخاب شخصیت حبیب / نمایش در 6 صحنه بروی سن می رود

نشست خبری نمایش آیینی حبیب حرم

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت؛ نشست خبری نمایش آیینی حبیب حرم با حضور عوامل نمایش و ریاست اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی شهرستان آران و بیدگل برگزار شد.
حجت الاسلام مهدی رحمتی در این نشست گفت: نمایش آیینی "حبیب حرم" دومین نمایش آیینی محصول کانون فرهنگی هنری امام زمان (عج) طی سه سال متوالی است. اثر قبلی با عنوان "بانوی بی نشان" که با توجه به موفقیت این کار و استقبال بی نظیر مردمی تصمیم گرفته شد اجرای نمایش های آیینی توسط کانون فرهنگی امام زمان (عج) پیگیری شود و نمایش دیگری با عنوان "حبیب حرم" و با هدف پرداختن به گوشه هایی از زندگی حبیب بن مظاهر صحابی وفادار اباعبدالله الحسین (ع) در دستور کار قرار گرفت. با توجه به اینکه کار هنری که اختصاصا به زندگی ایشان پرداخته باشد تاکنون انجام نگرفته است به همین دلیل زندگی ایشان انتخاب گردید.
در ادامه علی مفرد کویر کارگردان نمایش گفت: از نظر زمان تمرین این کار جزء کم سابقه ترین کارهاست که با توجه به زمان کم و روزی 3 الی 4 ساعت تمرین بازیگران کار بسیار فشرده ای بود. لازم به ذکر است که این کار چه از نظر اجرا و چه از نظر نویسندگی بی سابقه است و همچنین تمامی مراحل کار کاملا بصورت بومی انجام می شود.
کویری در رابطه با نمایش گفت: این نمایش در 6 صحنه، یک صحنه رئال و 5 صحنه تاریخی اجرا می گردد. ابتدا با یک فلش بک از زمان حال و با پیاده روی اربعین آغاز می گردد و در ادامه به زندگی حبیب (ع) رسیده و در انتها با شهادت وی به اتمام می رسد.
کویری ادامه داد: تا جایی که امکان داشته سعی شده از بازیگران متنوع جهت اجرای نقش ها استفاده شود اما با توجه به محدودیت های زمانی و توانمندی بازیگران برخی از بازیگران ایفای دو نقش را بر عهده دارند.

نجاتی نویسنده نمایش نامه در این نشست گفت: حرکت بچه های انقلابی و ورود به این عرصه را باعث تعالی جامعه دانست و افزود: این حرکت موجب خدمت به نمایش های آیینی و نیز نوعی خدمت به اهل بیت و معارف دینی می باشد و مخاطب تشنه را به سالن نمایش می کشاند.
نجاتی علت انتخاب شخصیت حبیب بن مظاهر را ثبات قدم و پایداری و استمرار وی در جبهه حق و توجه ویژه اهل بیت با ایشان دانست و گفت: حضور مداوم و مستمر حبیب در رکاب اهل بیت (ع) از زمان پیامبر (ص) تا امم حسین (ع)، سبک زندگی وی، تلاش او جهت ایجاد جبهه ای در حمایت از امام حسین (ع)، یافتن قرائن تاریخی با زندگی و جامعه امروز، وجود تحریم ها و مقایسه آن با جامعه کنونی از دیگر دلایل انتخاب زندگی وی بود.
هنرمند مدیر هنری پروژه به ارائه آماری پرداخت: آغاز کار و نویسندگی از 8 خردادماه سال جاری، شروع تمرین بازیگران از  19 مردادماه روزی سه ساعت و شروع برنامه از 8 مهرماه تا 14 مهر اعلام کرد. وی تعداد بازیگران مرد را 23 نفر و بازیگران زن را 3 نفر و تعداد عوامل را 140 نفر ذکر کرد.
ضابطی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آران و بیدگل در این نشست ضمن تشکر و قدردانی از اعضای فعال کانون فرهنگی هنری امام زمان (عج) گفت: یکی از رسالتهای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی حفظ، احیا و نشر ارزش های اسلامی است که این رسالت را هنرمندان و اعضای کانون فرهنگی هنری امام زمان (عج) بر عهده گرفته اید و وظیفه ما حمایت از شما در سطح شهرستان، استان و ملی است.
ضابطی در ادامه گفت: انقلاب ما از نهضت عاشورا سرچشمه گرفته است. عاشورا درس های زیادی از صبر، استقامت، ایثار شهادت و... برای ما دارد که شما نمونه ای از صبر و استقامت هستید و در کمبود امکانات و زمان اندک یک رویداد فرهنگی بزرگ را با حجم و وسعت بالا به انجام رساندید و ثابت کردید که "ما میتوانیم".
ضابطی با اشاره به حرفه ای بودن این نمایش و نمایش آیینی بانوی بی نشان گفت: به برکت این نمایش های آیینی، گره هایی از کار آماده سازی سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گشوده شده و امیدواریم سالن آینده این سالن را آماده بهره برداری کامل نماییم.
در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران پیرامون تامین مالی و برآورد هزینه ها نجاتی گفت: تاکنون 137 میلیون تومان برآورد هزینه شده است و این مبلغ توسط خیرین و محبین اهل بیت (ع) تامین می گردد و از نقاط قوت کار می توان به افتخاری بودن خدمت کلیه عوامل این مجموعه اشاره کرد.
در انتهای این مراسم از پوستر نمایش بزرگ آیینی "حبیب حرم" رونمایی گردید.

جهت دیدن تصاویر بیشتر اینجا را کلیک کنید

انتهای پیام/14

+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید