آمار

شما اینجا هستید

ذبح عظیم

لیلی پیرامون قیام تاریخی امام حسین (ع)

 

قسمت بیست و نهم: وضعیت جنگ نابرابر و تحمیلی کربلا محصول چه دورانی بوده است؟

ذبح عظیم

وضعیت جنگ نابرابر و تحمیلی کربلا محصول چه دورانی بوده است؟

نکته؛ شرایط کنونی امام حسین(ع) در کربلا و در این روزهای محرم سال61 به طور قطع محصول یکی دو سال یا یک یا دو دهه نیست....

متن

بدون شک شرایط نامطلوب سیاسی اجتماعی مذهبی جامعه مسلمین محصول شروع دوره حاکمیت خلافت و امامت غیر الهی بر جامعه اسلامی بود که از دوره حاکمیت معاویه و بالخصوص یزید این انحراف به اوج خودش رسیده بود.

امام حسين(ع) در دوران حاكميت معاويه با وجود بد بودن شرايط براي شيعيان احتياط هوشمندانه­اي را پيشه كرده بود. هرگاه شيعيان درخواست مي­كردند كه آماده قيام هستند امام حسين(ع) به آنان سفارش مي كرد كه صبور و هوشيار و مراقب باشند. مي دانست معاويه با شيوه هاي مخصوص به خود، هر حركت و نهضتي را خاموش و منكوب مي كند بدون آن كه آن حركت يا نهضت بتوانند تأثير اجتماعي تعيين كننده اي داشته باشد. البته شيوه امام حسين(ع) در برابر معاويه سكوت نبود كه معاويه بتواند از سكوت امام حسين(ع) به عنوان تأييدي بر حكومت خود بهره گيرد. برعكس، امام حسين(ع)با هشدارهاي صريح و افشاگرانه خود به تحليل و تبيين چهره معاويه و ساختار حكومت او مي پرداخت. چنانچه در نامه اي كه امام حسين(ع) براي معاويه نوشت بدون كمترين پرده پوشي عمق قساوت و جنايت و حرمت شكني معاويه را بيان كرد.

مروان ابن حكم عامل و والي مدينه براي معاويه نوشته بود كه عمرو بن عثمان گفته است عده اي از مردم عراق و چهره هاي شاخص حجاز با حسين(ع) ارتباط دارند و درصدد مخالفت با معاويه هستند. مروان بن حكم از معاويه خواسته بود كه نظرش را در اين مورد بيان كند. معاويه نامه اي براي امام حسين(ع) نوشت و او را به وفاداري و تمسك به معاهده و پرهيز از ايجاد اختلاف در ميان مسلمانان توصيه و نصيحت كرد. امام حسين(ع) در پاسخ به معاويه ضمن نفي سخن چينان و جاسوسان، اعلام كرد كه درصدد جنگ با معاويه نيست. اما نكاتي را براي معاويه نوشت كه آيينه واقعيت نماي حكومت معاويه بود، پاسخ امام را در یادداشت بعدی دنبال نمایید...

نتیجه؛ به نظر شما امام حسین(ع)چرا با معاویه وارد نبرد و جنگ رودررو نشدند؟

پژوهشگر: وحید متشکر

انتهای پیام/14

+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید