آمار

شما اینجا هستید

حج ناتمام

تحلیلی پیرامون قیام تاریخی امام حسین (ع)
قسمت چهارم: پیام امام حسین (ع) برای کنگره بزرگ حج

حج ناتمام

سوال؛ پیام امام حسین(ع) در کنگره ی بزرگ حج ، چه بود؟

این خطبه نسبتا طولانی را با اختصار خدمت شما دوستان عرضه می داریم تا دانسته شود مسئله قیام حتی در زمان معاویه برای امام، بسیار حایز اهمیت بوده است.

 
و اما ادامه خطبه و پیام مهم امام درحج میان نخبگان جامعه اسلامی؛
«...شگفتا از اين وضع! و چرا در شگفت نباشم در حالي كه زمين در تصرف فردي ستمگر و دغلكار و باجگيري نابكار است كه بر مؤمنان بي هيچ ترحم و دلسوزي حكمراني مي كند خدا در كشمكش ميان ما حاكم، و او به حكم خود، بين ما داور است. پروردگارا! اين حركت ما نه به خاطر رقابت بر سر حكومت و قدرت، و نه به منظور به دست آوردن مال دنياست؛ بلكه به خاطر آن است كه نشانه هاي دين تو را به مردم نشان دهيم و اصلاحات را در كشور اسلامي اجرا كنيم تا بندگان ستمديده ات از چنگ ظالمان در امان باشند و واجبات و احكام و سنت ها تو را اجرا گردد. اينك( شما بزرگان امت) اگر مرا ياري نكنيد ستمگران بر شما چيره مي گردند و در پي خاموش ساختن نور پيامبرتان مي كوشند.
نتیجه
این خطبه در عین حالی که اهمیت نقش خواص را در جامعه اسلامی از ریزش ها و رویش های آنها مشخص می کند، پرده از هدف اصلی قیام امام حسین (ع) نیز برمی دارد. در آن مقام از پیام ایشان که می فرمایند؛ اين حركت ما نه به خاطر رقابت بر سر حكومت و قدرت، و نه به منظور به دست آوردن مال دنياست؛ بلكه به خاطر آن است كه نشانه هاي دين تو را به مردم نشان دهيم و اصلاحات را در كشور اسلامي اجرا كنيم.

 

پژوهشگر:وحید متشکر

انتهای پیام/14

 

+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید