آمار

شما اینجا هستید

گپ و گفتی ساده با سرپرست تیم "دستم را بگیر" در شهرستان آران و بیدگل

دکتر عمار امیری: پیام مجموعه "دستم را بگیر" این است که بدون تکیه به کمک های نهادهای دولتی  دست هموطنمان را بگیریم...

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت، چند شبی است که مستندی با عنوان " دستم را بگیر" از شبکه افق در حال پخش است. این مستند با موضوع کمک داوطلبانه به همنوعانی که به نوعی در برهه ای از زندگیشان نگاهشان به دستان گره گشای خیران گمنام است با هشت موضوع توسط 8 تیم مختلف از سراسر کشور ساخته شده است که یکی از این تیم ها به سرپرستی آقای دکتر عمار امیری آرانی  و با همکاری مستندساز برجسته کشور آقای ابوطالب به ضبط مستندی در رابطه با زندگی شاعری توان یاب پرداخته است. در ادامه به گفتگوی کوتاهی با جناب آقای دکتر عمار امیری  سرپرست تیم مستندسازی رئالیتی شو "دستم را بگیر" می نشینیم.

 آقای دکتر عرض سلام و خداقوت فراوان داریم خدمت شما و تیمتون، بعنوان اولین سوال اینکه چطور با مجموعه دستم را بگیر آشنا شدید و چرا تصمیم به ساخت این مستند گرفتید؟

بنده هم سلام عرض میکنم خدمت شما و همه مخاطبین پایگاه خبری فرهنگی طاووس بهشت؛ در حقیقت ما تصمیمی برای ساخت این مستند نداشتیم  و از طریق یکی از دوستانی که با تیم آقای ابوطالب در ارتباط بودند مطلع شدیم که تیم آقای ابوطالب در حال ساخت این مجموعه مستند می باشند و هشت گروه داوطلب و جوان در سراسر کشور در شهرهایی همچون تهران، کردستان،خرمشهرو... هستند که کارهای داوطلبانه انجام می دهند و از انجایی که تیم ما در شهرستان گاهی در امور خیر و داوطلبانه پیشقدم بود این پیشنهاد به ما داده شد که یک تیم نیز در شهرستان آران و بیدگل  به سرپرستی بنده شکل بگیرد.پس از صحبت هایی که انجام گرفت این پیشنهاد پذیرفته شد. آقای ابوطالب چند مرتبه به شهرستان سفر کردند و با تیم سه نفره ما صحبت کردند و در نهایت قرار شد  یک سوژه را انتخاب و مستند براساس زندگی اون ساخته شود.

 

آقای دکتر در مورد چگونگی انتخاب سوژه توضیحاتی می فرمایید؟

 نگاه تیم ما نگاه فرهنگی بود، سوژه های دیگر که در هفت شهر کشور در حال ساخت بود بیشتر در زمینه کمک به یک بیمار و یا ایجاد اشتغال و... بود ما خواستیم کار متفاوت تری انجام بدهیم و کار بیشتر نگاه فرهنگی داشته باشد، به همین دلیل به توفیق الهی و با کمک بچه های انجمن معلولین سوره صبح با علی اصغر آشنا شدیم و از منزلشون دیدار داشتیم و قبل از ساخت مستند صحبت هایی کردیم ، پس از بررسی های میدانی فراوان، سوژه از هر جهت مناسب تشخیص داده شد و تیم مستندساز آقای سعید ابوطالب هم سوژه را تایید و کار ساخت مستند آغاز شد.

آیا کارگردان (سعید ابوطالب) رو از قبل شناخت و یا سابقه همکاری باهاش داشتید؟

ایشون رو می شناختم که یکی از بهترین مستندسازان ایرانی هستند اما سابقه همکاری با ایشان نداشتم.

آقای دکتر کار از چه تاریخی کلید خورد و کی به اتمام رسید؟

کار از مهرماه  96 کلید خورد و مقدمات کار و تحقیقات میدانی آغاز شد و آذرماه کار ساخت مستند آغاز و اردیبهشت ماه 97 کار مستند به سرانجام رسید.

 

شما فرمودید که یک تیم سه نفره برای انجام این کار به سرپرستی شما تشکلی شد، امکانش هست همکارانتون در این طرح رو معرفی بفرمایید؟
 اقای سید محسن شمسی و خانم رسالت منش که دارای مدارج علمی هستند و بواسطه جلسات مذهبی و اعتقادی که قبلا داشتیم با یکدیگر آشنا شده بودیم  از این زوج جوان دعوت بعمل اوردیم تا در این تیم با ما همراه باشند. که هم حضور بانوان در این کار خیر باشد و هم حضور جوانان.

 

آقای دکتر آیا  کار تیم شما طی هفت ماه در زندگی سوژه انتخابی تاثیرگذار بوده بنظرتون یا خیر؟

این سوال رو باید از سوژه پرسید اما تمام تلاش تیم ما برای این بود که مثمر ثمر واقع شویم و گرهی از زندگی یک هموطن و همنوعمون باز کنیم و بعد از اتمام کار حتی ارتباط ما با سوژه قطع نشده و بدون دوربین و مستند پیگیر ادامه کارهایمان در رابطه با سوژه و به اتمام رساندن کاری که شروع کردیم هستیم.

 

 

حامیان طرح شما چه کسانی بودند؟

هیچکس و از هیچ ارگان دولتی کمکی دریافت نکردیم و با کمک خدا و دوستان خیر این کار رو به سرانجا رساندیم. در اینجا بر خود لازم میدونم که  از مدیر مجموعه معلولین سوره صبح و اعضای این مجموعه تشکر کنم.

آقای دکتر بنظر شما این نوع کارهای داوطلبانه و نشر اونها چه تاثیری میتونه بر جامعه داشته باشه؟

هدف ما از اینکار این بود که به مردم این پیام را برسانیم که بدون اینکه متکی به کمک های نهادهای دولتی باشیم دست هموطن و هم نوع خودمون رو که براثر شرایط خاصی که داره و به نحوی مورد غفلت ما واقع شده است رو بگیریم، چون ما اعتقاد داریم کسی که درد دیگران را نداشته باشد از انسانیت بهره  نبرده است لذا وقتی یک مشکل یا غفلتی را در جامعه ببینیم وظیفه داریم در جهت رفع اون مشکل تلاش کنیم. همونطور که چند جوان از جای جای این سرزمنی بلند میشوند و یک کم لطفی از طرف جامعه نسبت به یک همنوع خودشان را می بینند با تلاش و کوشش و اتکا به خداوند و بدون امکانات خاصی کوشش میکنند تا از همنوع خود دستگیری کنند.

آقای دکتر پروسه کار  مستند "دستم را بگیر" در شبکه افق چگونه بود، اثر شما از بین چندین اثر انتخاب و جزئ 7 اثر کاندید و برگزیده بود یا خیر فقط 7 اثر تهیه شده بود؟

کلا 8 اثر و مستند مجزا با 8 سوژه جداگانه ساخته و هر 8 مستند پخش شد و نظر مردم تعیین کننده اثر منتخب خواهد بود که البته از نظر ما کار هر 8 تیم برگزیده و عالی است چون کار و نیت خیرخواهانه و داوطلبانه بوده و هر 8 سوژه به نتیجه رسیده اند.

 و بعنوان آخرین سوال: از دیدگاه مخاطبین شبکه افق این کار چقدر مورد پسند واقع شد؟

بنظرم بازتاب خوبی در شبکه افق داشته و در شهرستان هم از طریق اطلاعاتی که رسیده از دوستان این مستند دیده شده است. هنوز آمار و نظرات مخاطبان را شبکه افق در اختیار ما قرار نداده اند.

در پایان هر نکته یا موضوعی که در این سوالات گنجانده نشده و در نظرتون هست بفرمایید.

تشکر میکنم از شما و همکارانتون سعی ما در این مستند این بود که علی اصغر سلمانی که یک شاعر توان یاب هست و بعلت یک بیماری با یک سری محدویت های جسمانی مواجه هست، و استعداد خوبی در شعر گفتن در زمینه مذهبی و کودکان دارد که خودش این استعداد را کشف کرده به جامعه معرفی کنیم. ما سعی کردیم در کنار این کار از تعدادی کارشناس بهره بگیریم تا بتوانیم با کمی اصلاح کتاب دوم این شاعر رو به مرحله چاپ برسونیم و الان فقط در انتظار یک حامی و خیر هستیم که بتوانیم این کتاب رو در تیراژ بالا به چاپ برسانیم و به فروش رفتن آثار علی اصغر هست.

تمام سعی ما بر این بود که استعداد علی اصغر و اینکه خودش استعدادش را شناخته و اون رو شکوفا کرده به مردم بشناسانیم و همچنین کار خیر ما به اتمام نرسیده و منتظر کمک و همراهی همه دوستان و مردم عزیزمون هم هستیم برای کمک به علی اصغر در فروش آثار قبلی  و چاپ آثار جدید.

چشم ما در پی  خوبان جهان خواهد بود

تا جهان باقی و آیین محبت باقی است

 

انتهای پیام/ فاطمه بی خوابی

+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید