آمار

شما اینجا هستید

آران و بیدگل یک گام تا کسب نماینده مستقل در مجلس شورای اسلامی

 در صورت تصویب در صحن علنی؛ تعداد نمایندگان اصفهان در مجلس افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت، سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس گفت: در صورت تصویب طرح افزایش نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک نماینده به نمایندگان شهرستان اصفهان همچنین یک نماینده به حوزه انتخابیه آران و بیدگل و کاشان افزوده می شود.

 ' اصغر سلیمی ' درباره تصمیم روز شنبه جلسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خانه ملت با اشاره به اینکه موضوع افزایش تعداد نمایندگان در دستور کار این کمیسیون بوده است، گفت: بر این اساس یک کرسی به حوزه انتخابیه شهر اصفهان افزوده می شود و همچنین حوزه انتخابیه آران و بیدگل و کاشان نیز جدا و به هر کدام یک نماینده اختصاص می یابد.

نماینده مردم سمیرم در مجلس دهم تصریح کرد: در این میان تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر نیز به 2 نفر افزایش یافت و آذرشهر و اسکو نیز از تبریز جدا شد و یک نماینده به این منطقه اضافه شد.
وی افزود: همچنین حوزه های انتخابیه شهریار، قدس و ملارد به 3 نفر، رباط کریم به 2 نفر، ورامین، پیشوا و قرچک نیز به 2 نفر افزایش یافت؛ در این میان به حوزه انتخابیه اسلامشهر با مرکزیت شهر اسلامشهر نیز یک نماینده اختصاص یافت.
سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید یادآور شد موضوع افزایش نمایندگان در کمیسیون در حال بررسی است و نکات ذکر شده باید به تایید نمایندگان مجلس در صحن علنی برسد.

** بر اساس اصل 64 قانون اساسی هر 10 سال یکبار با توجه به شاخص‌های علوم انسانی، جغرافیایی و مساحتی، سیاسی و نظایر آن حداکثر تا 20 نفر می‌توان به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد.
برای اولین بار در سال 78 بود که با لایحه دولت اصلاحات تعداد نمایندگان مجلس به 290 نفر رسید و مجلس ششم نخستین دوره مجلس ایران بود که با ۲۹۰ نماینده تشکیل شد.
اما اکنون پس از حدود حدود 20 سال، طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس در صورتی که به تصویب نمایندگان مجلس دهم برسد، تعداد نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی از 20 به 23 نماینده افزایش می یابد.
اکنون استان اصفهان با احتساب نماینده ارامنه اصفهان و جنوب ایران در مجموع صاحب 20 کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی و از جمله استان های دارای بیشترین سهم در نهاد قانونگذاری کشور است.
کلیات طرح افزایش نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس سیاست های کلی جمعیتی مورد نظر رهبر فرزانه انقلاب و سیاست های کلی انتخابات به تصویب کمیسیون شوراها رسیده است و این طرح در صورت تصویب در صحن علنی مجلس برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 1398 لازم الاجرا خواهد بود.

انتهای پیام / فاطمه بی خوابی

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید