آمار

شما اینجا هستید

مجموعه خواندنی و کاربردی برای راه اندازی و مدیریت مجموعه های خودجوش

اعضای کانون دانش پژوهان نخبه از چند سال قبل شروع به تحقیق و پژوهش درباره مبانی این نوع کار تربیتی و علمی شدند و به سراغ متخصصین و با تجربه های این حوزه رفتند و نکات کاربردی و مهم آنها را جمع کردند. بعد هم این نکات را با تجربه های بیش از 20 سال کار تربیتی و علمی خود درآمیختند تا کتابهای برنا و سکوی پرواز آماده شد.

طاووس بهشت: چند سالی می‌شود که تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون کارها و مجموعه‌های خودجوش فرهنگی بیشتر شده است. ایشان از جوانانی که در شهرهای مختلف مشغول کارهای خودجوش فرهنگی هستند خواستند که این کارها را جدی‌تر دنبال کنند چرا که همین کارها نقش پررنگی در پیشرفت کشور و ایستادگی مقابل دشمنان دارد (1/1/93).
 
همچنین ایشان در نوروز همین امسال هم بار دیگر به این موضوع اشاره کردند و گفتند که مجموعه‌های خودجوش مردمی که کار فرهنگی میکنند روزبه‌روز باید توسعه پیدا کنند (1/1/95).
 
ایشان قبلا هم فرموده بودند که مسئله نگاه به نخبگان باید یک حالت شبکه‌ای پیدا کند،  یعنی «ما بايد استعدادهاى نخبه را شناسائى كنيم و تربيت كنيم، بعد در ميان اينها گزينش و انتخاب لازم است؛ بعضى نخبه‌ترند، بعضى استعدادهاى برترند؛ انتخاب بهترينها. بعد از آن، نگهدارى و ارتقاء است؛ نه فقط نگهدارى، بلكه نگهدارى همراه با ارتقاء و پيشرفت... بعد اين نخبه، خود وارد چرخه نخبه‌سازى شود...» (12/7/91).
 
«اهمیت و ضرورت کار فرهنگی خودجوش»، «لزوم توسعه پیدا کردن این کارها» و «شبکه شدن تربیت نخبگان» نکات کلیدی بیانات رهبر انقلاب در اینباره بوده است و شاید شما هم جزو کسانی باشید که در این سالها و با خواندن و شنیدن این سخنان از خود پرسیده باشید که چطور میتوان چنین فعالیت و مجموعههایی را راه انداخت و مدیریت کرد. بچه‌های «کانون دانش‌پژوهان نخبه» چند سال از وقت خود را بگذارند و چند جلد کتاب درباره کانون‌های کادرساز تربیت‌محور آماده کرده اند که پاسخ این سوال شما در آن وجود دارد؛ مجموعه کتاب‌های 7 جلدی «برنا» و کتاب «سکوی پرواز» این کتابها هستند. 

کانون دانش پژوهان نخبه نمونه ای از مجموعه های تربیتی مردمی، خودجوش و حزب اللهی کشور است که فعالیت تربیتی خود را در جنوب شهر تهران در سال 1373 آغاز نمود و حالا برنامه‌های خود را در 4 شعبه در تهران پیگیری می‌نماید. هدف این مجموعه تربیت نیروهای نخبه‌ی متخصص، متعهد و کارآمد برای انقلاب اسلامی در قالب کانون‌های خودجوش و درون‌زا است. این مجموعه توانسته است علیرغم امکانات محدود خود، شبکه‌ای تربیتی از نخبگان انقلابی را سامان دهد که در آن خودِ نخبگان، متکفل شناسایی و تربیت استعدادهای برتر دیگر باشند. همچنین تربیت صدها دانشجوی متعهد و کسب بیش از 100 مدال علمی دانش‌آموزی و دانشجویی المپیادهای کشوری و جهانی، بخش دیگری از موفقیت‌های اعضای آن است.
 

بر و بچه‌های این کانون در سه مرحله در سال‌های 1381، 1389 و 1393 مدال‌های المپیاد کشوری و جهانی اعضای خویش را به حضور رهبر فرزانه انقلاب اهدا نموده و در مرداد ماه سال قبل به حضور ایشان شرفیاب شدند. (برای آشنایی بیشتر با کانون دانش پژوهان نخبه اینجا کلیک کنید)
 
اما اعضای کانون دانش پژوهان نخبه از چند سال قبل شروع به تحقیق و پژوهش درباره مبانی این نوع کار تربیتی و علمی شدند و به سراغ متخصصین و با تجربه های این حوزه رفتند و نکات کاربردی و مهم آنها را جمع کردند. بعد هم این نکات را با تجربه های بیش از 20 سال کار تربیتی و علمی خود درآمیختند تا کتابهای برنا و سکوی پرواز آماده شد. حالا همه کسانی که می‌خواهند به ندای رهبر انقلاب درباره توسعه و شبکه شدن کارهای خودجوش مردمی لبیک بگویند و وارد گود راه اندازی این‌جور مجموعه‌ها شوند، می‌توانند از این کتابها استفاده کنند.

این کتابها دو مزیت اساسی دارند. یکی اینکه در تالیف آنها به سراغ کتابها و خود افراد صاحب نظر در این حوزه رفته شده و این یعنی از نظر مبانی و اصول تربیتی حسابی قابل اعتنا و اعتماد هستند.
 
یکی دیگر اینکه کسانی این کتابها را تالیف کرده‌اند که خودشان 22 سال توی گود بوده و از دور نگفته‌اند لنگش کن! کسانی که خودشان تجربه کار تربیتی، علمی و مردمی را دارند و با انواع افراد از دانش آموز پنجم دبستان گرفته تا دانشجوی کارشناسی ارشد سر و کله زده‌اند. این هم یعنی اینکه کتاب کاملا کاربردی و قابل الگو گیری است و در آن چیزهایی گفته شده که از صفر تا صد قابلیت اجرا دارند. پس علمی بودن و کاربردی بودن دو خصوصیت مهم این کتابها است.
 
یک نکته دیگر درباره این کتابها جامع بودن آنها است. در این کتابها از نکات کلی و اصولی مثل مبانی کار تربیتی و... حرف زده شده تا نکات جزئی و اجرایی مثل نحوه جذب، گزینش، آزمون، ارزیابی، اردو بردن و... .
 
در ابتدا نگاهی بیاندازیم به مجموعه 7 جلدی برنا و بعد برویم سراغ تک کتاب سکوی پرواز:
 
جلد اول این نظام نامه تربیتی (کتابهای برنا) مربوط است به مبانی نظری و نقشه راه کلی و شش جلد بعدی هریک به بررسی مبانی، اصول، راهبردها و روشهای زیرنظام های اصلی این نظام تربیتی می‎پردازند.
 
1. جلد اول (مبانی نظری و نقشه راه کلی): 
مبانی، اصول، ویژگی‎های دانش‎آموز مستعد، ویژگی هایی انسان مطلوبی که قرار است در کانون ها تربیت کنیم و راهبردهای اصلی کار کانون ها در عرصه های مختلف در این جلد مورد بحث قرار گرفته است. 

2.  جلد دوم (مدیریت در مجموعه تربیتی)
در این جلد ماهیت مدیریت در مجموعه های تربیتی روشن و مبانی و اصول مورد نیازِ مدیریت مجموعه ها و تشکلات تربیتی ارائه شده است. سپس با رعایت اختصار به تبیینِ راهبردها و وظایف مدیریت این مجموعه ها پرداخته شده و مهمترین آسیب‎ها و آفات مدیریت مجموعه های تربیتی مورد بررسی قرار گرفته است. مولف در پایان این کتاب به بیان روشها و راهکارهای مهم و اساسی تجربه شده در مجموعه‎های تربیتی موفق کشور پرداخته است. 

3.جلد سوم (تربیت کادر و مربی)
در این کتاب به طور مفصل به مبانی خاص مسئله تربیت کادر مجموعه های تربیتی و اصول خاص و راهبردهای اساسی آن پرداخته و پس از آن روشهای تربیت کادر در طی دو دوره عمومی و تخصصی تبیین شده است. نگاه مولف به تربیت کادر برای مجموعه های تربیتی، تربیت از دل متربیان همین مجموعه ها است. امری که کلید اصلی درون زایی، پویایی، توسعه و گسترش مجموعه‎های تربیتی است. در کنار ارائه روشها و برنامه ها سعی شده منابع مناسبی برای دوره های آموزش کادر ارائه شود. اهمیت فوق‎العاده مسئله تربیت کادر در مجموعه های تربیتی سبب شده که پرحجم ترین کتاب مجموعه برنا به نظام تربیت کادر اختصاص داده شود.

4. جلد چهارم (جذب و گزینش)
در این جلد سعی شده است برپایه خصوصیات انسان مستعد که در جلد اول تبیین شده بود، طرحی جامع از روشهای جذب و گزینش مستعدین به مجموعه های تربیتی ارائه شود. با این هدف تجربیات مجموعه های کادر ساز و نخبه پرور کشور را بررسی شده است.

5. جلد پنجم (تعامل با خانواده)
بستر تربیتی انسان حاصل برآیند تاثیرات مؤلفه های محیطی متعددی است. مهمترین این مولفه ها در جامعه دینی عبارتند از خانواده، مسجد، مدرسه و گروه همسالان. در این جلد سعی بر آن شده تا با شناخت بیشتر این اضلاع، نقش و جایگاه هریک و نسبت آنها با هم و نیز نکات مهم در تعامل مثبت تشکل های نخبه پرور با خانواده، مدرسه و مسجد به اختصار تبیین شود. 

6. جلد ششم (معرفت و تهذیب)
در این  جلد از کتاب سعی شده تا با بهره گیری از کتب تربیتی و تجربیات عملی مجموعه های تربیتی موفق، روندی معقول و منطقی در امر معرفت افزایی و تهذیب ارائه شود و قالب های تربیتی مناسب به همراه توضیحات کاربردی و بسیار مفید در اختیار مربیان قرار گیرد.

7. جلد هفتم (آموزش و تعلیم) :
بسیاری از مجموعه های تربیتی در کنار کار تربیتی به فعالیت علمی نیز می پردازند. در این جلد از کتاب مبانی، راهبردها، قالب ها، روش‎ها  و سیر آموزشی مناسب برای کار علمی در مجموعه هایی که می خواهند به این سو حرکت کنند، تبیین شده است.

اما کتاب سکوی پرواز؛ این کتاب نظام نامه ای علمی تربیتی است شامل تبیین اهداف، راهبردها، روشها و برنامه هایی که می توان برای تربیت و رشد دانش آموزان دوره متوسطه اول طرح ریزی نمود. این کتاب بطور مختصر و در عین حال کارآمد و نسبتا جامع به این موضوع پرداخته است و می تواند برای مدیران، مربیان، معلمان و برنامه ریزان کانون های علمی تربیتی و مدارس این مقطع بسیار مفید باشد.

این سن (12 تا 15 سالگی) به لحاظ گوناگون سن حساسی است. در آستانه بلوغ بودن و به پیشواز تکلیف رفتن، تغییر مقطع تحصیلی و جدا شدن از فضای خاص دبستان، شعله کشیدن میل استقلال در نوجوانان، اهمیت یافتن دوستان و گروه همسالان و... همه و همه دلایلی هستند که باعث میشود کار تربیتی در این سنین اهمیت زیادی پیدا کند.
اگر پرسیده شود، کار تربیتی در این سنین به چه نحوی باید باشد؟ باید گفت: جواب شما در کتاب سکوی پرواز، به‌صورت جامع و درعین حال خلاصه گردآورده شده است. هرچند این نظام‌نامه ناظر به فرزندانِ 12 تا 15 ساله - در حال حاضر مقارن با ششم ابتدایی و مقطع اول متوسطه - تدوین شده است، اما بسیاری از مطالب آن برای سنین کمتر و بیشتر از آن هم قابل‌استفاده است. چراکه این دورۀ سه- ‌چهارساله، دورۀ گذاری بین هفت سال دوم و هفت سال سوم زندگی انسان، قبل از بلوغ و بعد از بلوغ است. بنابراین توجهات و راهبردهایی که ذکر شده است، مناسب برای هر دو دوره است.
 
این کتاب هم مانند کتابهای برنا علاوه بر اشاره به نکات مبنایی و اصولی، برنامه‌های ریز کاربردی هم در خود جای داده است.
 
حالا اگر شما میخواهید که این کتابها را بصورت پیامکی خرید کنید کافی است کد درخواست خود را به شماره 09354726551 پیامک بزنید.
 
کد 11: مجموعه هفت جلدی برنا / 65 هزار تومان (60 هزار تومان قیمت مجموعه + 5 هزار تومان هزینه ارسال)
کد 12: کتاب سکوی پرواز/ 12 هزار تومان (8 هزار تومان قیمت کتاب + 4 هزار تومان هزینه ارسال)
کد 13: مجموعه هفت جلدی برنا + کتاب سکوی پرواز/ 70 هزار تمان (68 هزار تومان قیمت کتابها + 2 هزار تومان هزینه ارسال)
به مجموعههای تربیتی و کسانی که تعداد بالا خرید کنند تخفیف داده میشود.

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید