آمار

شما اینجا هستید

کتابی حاصل ۹ سال تلاش مخلصانه

بچه‌های کنار گلزار عصاره و نتیجه‌ی سال‌ها تلاش گروه‌های مختلفی از جوانان مخلص بود که علاوه بر فیلمبرداری مصاحبه‌ها، پیاده سازی و گلچین خاطرات را نیز با تلاشی ستودنی انجام دادند.

طاووس بهشت: چندی پیش در مراسم شب شهادت حضرت رضا(ع) در حسینیه‌ی رضویه‌ی عباس آباد، کتاب «بچه‌های کنار گلزار» رونمایی شد. این کتاب که به همت دفتر مستندسازی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) گردآوری شده بود، مشتمل بر خاطرات و زندگی نامه‌ی ۳۸ تن از شهدای عباس آباد بود.

به همین بهانه گفتگویی با دکتر مهدی مولایی، مدیر دفتر مستندسازی ترتیب داده ایم و در آن از کارهای این دفتر در طول بیش از ۹ سال فعالیتش سخن گفتیم.

***

لطف بفرمایید از ابتدای شروع به کار این دفتر بگویید. چه شد که به فکر ایجاد چنین مرکزی افتادید و دفتر مستندسازی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایجاد شد؟

دفتر مستندسازی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، از سال ۱۳۸۵ به صورت رسمی کار خود را به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) آغاز کرد. بنابراین به نظرم باید قبل از توضیح در مورد این دفتر، کمی در مورد کانون توضیح دهم.

dema

کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) از سال ۱۳۶۰ تاسیس شده است و تا کنون، در زمینه‌های مختلف فرهنگی خدمات بسیاری را در شهرستان به مردم ارائه داده است. این کانون در شرایطی که هنوز نهال انقلاب اسلامی نوپا بود، توسط جمعی از نوجوان پرشور و انقلابی  شهرستان با محوریت مسجد امام زمان(عج) بنیان نهاده شد.

تعداد زیادی از این جوانان در جریان جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند و شاید همین اتفاق بود که باعث شد این کانون در طول سال‌های بعد هرگز از تلاش ننشیند و با قدرت و قوت به کار خود ادامه دهد.

در طول سی‌ و چند سال فعالیت کانون، هنر اصلی‌ترین وسیله برای ترویج آرمان‌های انقلاب اسلامی در این کانون بوده است. کانون امام زمان در این سال‌ها جریان‌ساز فعالیت‌های فرهنگی و هنری در شهرستان آران و بیدگل و حتی استان اصفهان بوده است. برنامه‌های نمایشی و طنز برای بیان مشکلات اجتماعی، تئاترهای آیینی، برگزاری یادواره‌های شهدا، برگزاری مراسم و مسابقات مختلف قرآنی، آشناسازی کودکان و نوجوانان با مسائل فرهنگی و مذهبی و حضور پویا در عرصه‌ی مجازی قسمت کوچکی از تلاش‌های کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) در طی این سال‌هاست.

نکته‌ی قابل توجه در مورد کانون این است که نظم و تقسیم‌بندی دقیق وظایف در کنار انعطاف و همدلی و همکاری، ویژگی بارز فعالیت در آن بوده، به گونه‌ای که برای فعالیت‌های مستمر سالانه چارت سازمانی طراحی شده است.

فعالیت‌های دفتر مستندسازی با توجه به ویژگی‌های شهرستان چقدر موثر بوده است؟

می دانید که شهرستان آران و بیدگل، با تقدیم بیش از ۷۲۰ شهید و هزاران جانباز و آزاده در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، دارای رتبه‎ی نخست ایثارگری در کشور است و به عنوان یکی از شهرستان‎های مذهبی کشور شناخته می‎شود.

علاوه بر این پخش مراسم مختلف عزاداری از این شهرستان از طریق شبکه‎های مختلف سیما و آیین جزءخوانی قرآن کریم، یکی از نشانه‎های قوام باورها و اعتقادات دینی مردم آن است که باعث توجه همگان به آن شده است.

با توجه به این نکات برجسته و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر زنده نگه داشتن یاد و خاطره‎ی شهدا، دفتر مستندسازی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اقدام به شروع کار خود در راستای حفظ آثار و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کرد تا با این کار گامی هرچند کوچک در راستای اشاعه‎ی فرهنگ والای اسلامی بردارد.

دفتر مستندسازی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به ‌منظور حفظ، ثبت و انتقال خاطرات شهدای والامقام محله‌ی عباس­آباد، با کمترین امکانات و تنها با اخلاص و همت تعدادی از جوانان کار خود را شروع کرد و ظرف مدت دو سال، مصاحبه با ۳۸ خانوادۀ شهید محله را به انجام رساند و پس از آن بیش از ۵۰ مصاحبه با رزمندگان انجام داد.

غیر از آن چه گفته شد، گردآوری بیش از ۴۰۰۰ قطعه عکس از خانواده‌های شهدا و رزمندگان، گوشه‌ای از خدمات ارزشمند این دفتر بود.

«بچه‌های کنار گلزار» عصاره و نتیجه‌ی سال‌ها تلاش گروه‌های مختلفی از جوانان مخلص بود که علاوه بر فیلمبرداری مصاحبه‌ها، پیاده سازی و گلچین خاطرات را نیز با تلاشی ستودنی انجام دادند…

111

لطفا کمی در مورد همین کتاب توضیح دهید. به نظر شما تفاوت این مجموعه با کارهای مشابهی که قبلا انجام شده است چیست؟

اولین ویژگی این کتاب به مکان خاصی مربوط می‌شود که شهدا در آن تربیت یافته‌اند. علاوه بر آن چیزهایی که در مورد بافت فرهنگی شهرستان گفته شد، خود محله‌ی عباس آباد نیز در دوران پس از انقلاب صاحب جوانانی بوده است که همواره در امور علمی، فرهنگی و هنری زبانزد خاص و عام بوده‌اند. این جوانان هم در ایام انقلاب اسلامی و هم در دوران دفاع مقدس و نیز پس از آن، جزء جوانان خط‌شکن در عرصه‌های مختلف فراروی انقلاب اسلامی بوده‌اند.

شاید مجاورت این محله با گلزار شهدای امامزاده محمد هلال­(ع) یکی از ویژگی‌هایی باشد که در این برجستگی موثر بوده است. زیرا گلزار شهدا، تنها مدفن شهدای شهر نبود، بلکه همان طور که امروز هم هست مرکزی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برای تقویت جبهۀ انقلاب اسلامی و محلی برای تجدید قوای نیروهای انقلابی شهر است. در واقع دلیل اصلی نامگذاری این مجموعه به نام «بچه‌های کنار گلزار» همین مطلب بود.

Untitled-1

گذشته از این‌ها، به نظرم مهم‌ترین ویژگی این کتاب، اخلاصی بود که تمام دست‌اندرکاران آن به خرج دادند. به شکلی که در سراسر آن هیچ نامی از کسی برده نشد، در حالی که شاید اگر قرار بود از افراد موثر در این جریان نام برده شود، شاید ده‌ها نفر حضور داشتند که اگر مشارکت و زحمات آنان نبود، این کتاب هرگز به چاپ نمی‌رسید.

غیر از این فعالیت‌هایی که گفتید، چه کارهایی در دفتر مستندسازی انجام می‌شود؟

از جمله وظایفی که برای آن دفتر تعریف شده بود، برگزاری یادواره‎های شهدا به صورت مستمر، برای حفظ روحیه‌ی ایثار و شهادت در جامعه است که در طول سال‌های فعالیت آن، با برگزاری یادواره‌های مختلف به اجرا درآمده است.

در این راستا، دومین یادواره‌ی سردار شهید حسین ملکیان و ۳۸ شهید محله عباس‌آباد در سال ۹۲ برگزار شد که یکی از بی‌نظیرترین برنامه‌های برگزارشده برای گرامیداشت شهدا در شهرستان آران و بیدگل بود. طراحی نرم افزار عقیق نیز یکی از فعالیت‌هایی بود که به برکت برگزاری آن یادواره به انجام رسید.

yadvareh

نصب تندیس و نماد شهدا در سطح محله‌ی عباس آباد، برگزاری مسابقات ورزشی برای گرامیداشت یاد شهدا در مقاطع مختلف و برگزاری یادواره‌ی شهدا به مناسبت‌های مختلف، از جمله دیگر فعالیت‌های این دفتر است.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

کتابی که تحت عنوان «بچه‌های کنار گلزار» منتشر شد، قطعا حاوی نقایصی هست که توجه نقادانه‌ی مخاطبان را می‌طلبد. به همین خاطر از آنان که این کتاب را تهیه و مطالعه می‌کنند تقاضا دارم ما را از پیشنهادها و انتقادهای سازنده‌ی خود بی‌نصیب نگذارند.

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید