آمار

شما اینجا هستید

تابستان داغ مكتب المهدی(عج)

هر ساله در فصل تابستان مجمع القرآن مكتب المهدي (عج) برنامه ويژه اي  را در قالب طرح تابستاني والعصر براي نوجوانان دبستان تا پایان دوره‌ی راهنمایی برگزار مي كند .امسال نيز اين برنامه در  قالب طرح تابستاني والعصر 94 با كيفيت قابل ملاحظه برگزار مي شود. در ادامه گزارش كوتاهي از اين طرح را باهم  مرور مي كنيم . 

طاووس بهشت: اعضای مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) را نوجوانان سال‌های قبل از دبستان تا پایان دوره‌ی راهنمایی تشکیل می‌دهند. هم اکنون بیش از 60 نفر از نوجوانان این مقاطع در این مجمع فعالیت دارند. سه‌شنبه‌شب‌ها بعد از نماز مغرب و عشا که جلسه قرائت قرآن است، همه‌ی اعضا یک‌جا جمع می‌شوند، ولی در طول هفته گروه‌گروه در کارگاه‌های حفظ، تئاتر، سرود، نشریه و... شرکت دارند. 

در تابستان نیز برنامه‌های ویژه‌ای برای بچه‌ها اجرا می‌شود. اين برنامه ها در قالب طرح تابستاني والعصر اجرا مي شود.  به طوری که روزی در هفته وجود ندارد که از برنامه خالی باشد. برنامه‌هایی که حداکثر سعی مجریان آن، پوشش دادن تمام جوانب است. به طوری که علاوه بر فعالیت های تربیتی و کارگاه‌های مختلف، برنامه‌های تفریحی متنوعی نیز تدارک دیده شده است.

 

برنامه‌های عمومی

قرائت هفتگی مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج)

تلاوت قرآن،دلیلی است برای اینکه هفته‌ای یک مرتبه اعضای این مجمع‌القرآن گرد هم آیند. در جلسه هفتگی سه شنبه شب‌ها که بیش از سی سال قدمت دارد فقط به تلاوت قرآن بسنده نمی شود. بیان مسائل اخلاقی، اعتقادی و احکام برای نوجوانان در پایان هر جلسه، باعث می‌شود آنان از سنین نوجوانی با روح مسائل اسلامی آشنا شوند. برای این منظور از اساتید حوزه و دانشگاه، آقایان حجت‌الاسلام دکتر عباسی، رحمت‌الله غلامرضازاده، شیخ مهدی رحمتی، شیخ محسن سیدیان و سید مرتضی شریفیان استفاده می‌شود.

 

فعالیت در مسجد

مطابق تجربه‌ای که در طول سالیان دراز کسب شده است، اگر نتیجه‌ی طرح‌های فرهنگی، انس و الفت نوجوانان با مسجد و تقید آنان به حضور در آن نباشد، احتمال تداوم حضور آنان در فضاهای قرآنی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر در طول برنامه‌های طرح تابستانی و پس از آن در هر کدام از برنامه‌های مجمع‌القرآن، هر گروه موظف است در زمانی که مقرر شده است، در مسجد حضور پیدا کند و مدیریت فعالیت‌های آن را، اعم از اذان، تکبیر، نظافت و... را بر عهده گیرد. متناسب با حضور اعضای گروه‌ها در مسجد و نحوه‌ی فعالیت آن‌ها، امتیاز فعالیت مسجد به آنان تعلق می‌گیرد.

سه کارگاه عمومی

کارگاه عمومی یک روز در هفته برای کل اعضا تشکیل می‌شود. موضوعات این کارگاه در سه بخش می‌باشد که هر هفته به یکی از آن‌ها پرداخته می‌شود. بخش اول «گفتگو» است که گروه‌ها با الگوبرداری از شیوۀ حلقه‌های صالحین به‌صورت جداگانه دور هم می‌نشینند و با هدایت یک مربی در مورد یک موضوع خاص با هم گفتگو و بحث می‌کنند . بخش دوم «نمایش فیلم» است که در این بخش فیلمی متناسب با سن اعضا به نمایش در می‌آید و سپس در مورد آن بچه‌ها نظر می‌دهند و به سئوالات مربی پاسخ می‌دهند. بخش سوم «مسابقه اطلاعات عمومی» است در این بخش گروه‌ها به سبک مسابقه‌ای و جذاب به سئوالات مختلف در زمینه‌های گوناگون پاسخ می‌دهند.

 

 

برنامه‌های تخصصی

سه کارگاه حفظ قرآن کریم

مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) از دیرباز به تربیت قاریان و حافظان برجسته مشهور بوده است و مقام‌های کشوری به دست آمده توسط تربیت شدگان این مجمع‌القرآن شاهدی بر این مدعاست. در راستای حفظ جایگاه ویژه‌ی این مجمع‌القرآن در تربیت حافظان، کلاس‌های حفظ قرآن کریم توسط آن برگزار شده است و در آن دانش آموزان مقاطع اول تا سوم همراه با داستان‌های قرآنی، قرآن را به‌صورت موضوعی حفظ می‌کنند. استاد این کارگاه آقای حجۀالاسلام محمد ستوده هستند. همچنین برای دانش‌آموزان مقاطع چهارم و پنجم و ششم و هفتم به ترتیب حفظ سوره‌های انسان و یاسین در نظر گرفته شده است. اساتید این کارگاه‌ها هم دو تن از حافظان برجسته‌ آقایان هادی حیدری و عمار امیری هستند.

گروه سرود

از همان سالهای ابتدایی تأسیس مجمع، گروه سرود مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) شروع به کار کرد. این گروه به صورت سالانه با توجه به مناسبت‌های مذهبی و ملی به اجرای برنامه می‌پردازد. اعضای آن را نوجوانان مستعد مجمع تشکیل می‌دهند.

کارگاه تئاتر

اگر فعالیت‌های هنری از کودکی آغاز شود، کشف استعدادها و پرورش آن آسان تر خواهد بود. از این رو آموزش تئاتر برای کودکان و نوجوانان شرکت‌کننده در این طرح تدارک دیده شده است. در این کارگاه که با حضور دانش آموزان تمام مقاطع انجام می‌شود، آقای مجید نظیمی که سابقه‌ی بازی در تئاتر و سینما و تلویزیون را در کارنامه‌ی خود دارند، به آموزش شرکت‌کنندگان می‌پردازند. طبق برنامه ریزی‌ها و هماهنگی‌های انجام شده، برگزیدگان این کارگاه در برنامه‌های هنری کانون، از جمله جنگ‌های شادی و تئاترهای آیینی به کار گرفته خواهند شد.

کارگاه عکاسی

با توجه به این که مطابق برنامه‌ریزی دقیقی که در جذب و تربیت نیروهای فرهنگی در کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) وجود دارد، تربیت عکاس و فیلمبردار به عنوان یکی از اصول تربیت نیروهای موثر در زمینه‌های فرهنگی و هنری به شمار می‌آید. از این رو آموزش مقدماتی و اصولی عکاسی و فیلمبرداری برای اعضای شرکت‌کننده در برنامه‌های آموزشی مجمع‌القرآن به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی گنجانده شده است. آقای رسول رحیم، از اعضای کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) که در زمینه‌ی عکاسی رتبه‌های قابل توجه کشوری کسب کرده‌اند، آموزش این کلاس را بر عهده دارند. زمان برگزاری این کلاس چهارشنبه‌ها از ساعت 18 تا 19 است.

 

گروه مطالعاتی بچه‌های مکتب

این گروه متشکل از 12 نفر از اعضای قرائت است که در مقاطع هفتم و هشتم ابتدایی در حال تحصیل هستند. این گروه کار خود را از سال گذشته در زمینه‌ی چاپ نشریات داخلی مجمع آغاز کرده و تا کنون، چند دوره از کار خود را پشت سر گذاشته است. از جمله برنامه‌هایی که این گروه در طول طرح تابستانی و پس از آن انجام می‌دهد، انتشار ماهنامه‌ی «بچه‌های مکتب» به منظور اطلاع‌رسانی فعالیت‌های مجمع و شرکت در جلسات هفتگی گروه‌های مباحثاتی است.

 

فعالیت‌های فوق‌العاده

جلسه‌ی والدین

ارتباط با خانواده‌های اعضای مجمع‌القرآن، یکی از اصولی است که در برنامه‌های تربیتی آن مدنظر قرار می‌گیرد. به همین منظور جلسه‌ای با حضور مادران شرکت‌کنندگان در طرح تابستانی والعصر برگزار شد و در آن اصول تربیتی و اخلاقی در خصوص رفتار پدر و مادر‌ها با فرزندان، توسط مسئولان قرائت و کارشناسان علوم تربیتی مطرح شد. هم چنین جلساتی خصوصی با برخی از والدین برای بررسی وضعیت فرزندان آنان نیز در حاشیه‌ی این جلسه برگزار شد. طبق برنامه این جلسات به صورت برنامه‌ریزی شده، هر دو ماه یک بار برگزار می‌شود.

 

نشریه بچه‌های مکتب

ضرورت اطلاع رسانی فعالیت‌های فرهنگی و ایجاد محیط‌های به هم پیوسته‌ی رسانه‌ای، باعث شده است که کارگاه نشریه‌نویسی برای تربیت افرادی آشنا به اصول نویسندگی و اطلاع رسانی ایجاد شود. بدین منظور نشریه‌ی «بچه‌های مکتب»، ماهنامه‌ی داخلی مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) منتشر می‌شود. شایان ذکر است اعضای هیئت تحریریه‌ی این نشریه، از طرح تابستانی سال گذشته در کارگاه‌های آموزش نشریه‌نویسی مجمع‌القرآن تحت تربیت استاد نعمت اله قبایی، مدیر پورتال خبری شهرستان آران و بیدگل، اصول نشریه نویسی ‌را آموخته‌اند.

 

جشن تکلیف

هر ساله، تعدادی از نوجوانان سال سوم راهنمایی از قرائت فارغ التحصیل می‌شوند. برنامه‌ی جشن تکلیف هم به عنوان شروع سن تکلیف آنان و هم به عنوان جشن فارغ التحصیلی این افراد برگزار می‌شود.

 

یاد لاله‌ها

دیدار با خانواده‌ی شهدا، به منظور آشنایی نسل نو با فداکاری‌های شهدای هشت سال دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در برنامه‌های هر ساله‌ی طرح‌های مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) گنجانده می‌شود. برنامه‌ی یاد لاله‌ها امسال نیز به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود. در راستای این برنامه اعضای مجمع‌القرآن هر هفته چهارشنبه با یکی از خانواده‌های شهدای مؤسس کانون فرهنگی هنری امام زمان (عج) دیدار می‌کنند. در هر دیدار ضمن تجلیل از مقام شامخ آن شهید، وصیت‌نامۀ شهید قرائت می‌شود و سپس اعضا خاطرات آن شهید را از زبان خانواده‌اش می‌شنوند.

برنامه‌های تفریحی

مسابقات مینی‌فوتبال

برای نشاط اعضای شرکت‌کننده در برنامه‌های مجمع‌القرآن، هر ساله برنامه‌هایی متنوع تدارک دیده می‌شود. از جمله‌ی این برنامه‌ها مسابقات مینی‌فوتبال، یادواره‌ی شهدای کانون است. در این مسابقات، ابتدا اعضا در 7 تیم‌ 8 نفره گروه‌بندی و مشغول رقابت شدند، سپس تیم‌های برتر هر گروه در دور نهایی به صورت ضربدری مسابقه دادند و در مسابقات نهایی و رده‌بندی، تیم‌های برتر دوره انتخاب و جوایزی دریافت کردند.

استخر شنا

برای نشاط اعضای شرکت کننده در طرح، برنامه ی اردوی نیم روزه ی استخر شنا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار می شود. به منظور تشویق اعضا برای حضور در کلاس ها و کارگاه ها، هر هفته نفرات برتر هر کلاس، بلیت استخر دریافت می کنند و در اردوی هفتگی که هر پنجشنبه برگزار می شود، شرکت می کنند. برای تشویق شرکت کنندگان برای حضور پرشورتر در برنامه ها، به طور تصادفی هر هفته در دو کلاس بلیت های استخر توزیع می شود. به طور متوسط هر هفته 30 نفر از اعضای مجمع القرآن در این برنامه حضور دارند.

بازی‌های فکری و رایانه‌ای

در کنار برنامه‌های تفریحی  ثابت، مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) سعی می‌کند به سایر جنبه‌های تفریحی نوجوانان بپردازد. از این‌رو بازی‌های فکری و رایانه‌ای را نیز در برنامه‌هایش گنجانده است.

مسابقه‌ی تیراندازی

با توجه به تاکیدات دین مبین اسلام مبنی بر تربیت صحیح فرزندان و توجه به ورزش تیراندازی، مسابقات تیراندازی با تفنگ بادی برای دانش آموزان مقطع راهنمایی برگزار شد. در این مسابقه 17 نفر از اعضای طرح شرکت داشتند. در پایان از نفرات اول تا سوم این رقابت تقدیری به عمل آمد. این مسابقه روز 10 تیر 94 در مدرسه شهید شبانپور برگزار شد.

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه‌ها

خداقوت و خسته نباشید به دوستان و رفقایی که در قرائت زحمت می کشن
+1
-1
-1

دیدگاه جدیدی بگذارید